Tor Wodny Szczecin — Świnoujście

Nad morzem, zachodniopomorskie, , , , .

Szczecin WałyPo zwiedzeniu Łasztowni udajemy się wspaniałym nadbrzeżnym bulwarem na Wały Chrobrego- Idąc wzdłuż Odry, w kierunku północnym po 10 minutach znajdujemy się w najbardziej reprezentacyjnej części Szczecina.
Przed kilkudziesięciu laty znajdował się tu fort Leopolda. Po zniesieniu murów miejskich wybudowano wspaniałe tarasy o szerokości 500 m, wysokości 19 m. Szerokimi schodami wchodzimy na górny taras. Po drodze oglądamy wykute w kamieniu herby polskich miast morskich. Na półokrągłym środkowym tarasie jest rzeźba dłuta Manzla, przedstawiająca walkę Herkulesa z Centaurem.
Na górze znajdują się trzy wielkie budynki. W północnej części Wałów — gmach Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej: Jest to budynek z czerwonej cegły w stylu neorene-sansowym z dwoma wysokimi wieżami. Jedna z wież służy do sygnalizacji morskiej. Umieszczono na niej maszt sygnałowy, na którym w dzień i w nocy, w razie panujących złych warunków meteorologicznych wywiesza się sygnały, które uprzedzają stojące w porcie statki (szczególnie małe żeglowce) o wiatrach panujących na południowej części Bałtyku-
W środku Wałów — potężny gmach Muzeum Pomorza Zachodniego z jedynym w Polsce, bardzo ciekawym działem morskim. Wysokość budynku łącznie z kopułą wynosi 54 m. Tutaj mieści się również Teatr Współczesny. W południowej części Wałów znajdują się gmachy urzędów morskich i rybackich.
A teraz zwracamy się ku Odrze i obejrzymy widoczne stąd części portu szczecińskiego.
Na wprost przed nami, za głównym korytem Odry jest mała wysepka zwana Kępą Grodzką; poza nią rozciąga się Łasztownia. Na prawej stronie widzimy smukłą wieżyczkę kościoła św. Gertrudy, więcej na lewo nabrzeże Duńczycy, a za nim dźwigi, i magazyny portu wolnocłowego-
Po lewej stronie panoramy portu znajduje się wielki czarny budynek. Jest to olbrzymi elewator zbożowy na nabrzeżu „Ewa”. Tam właśnie znajduje się port zbożowy. Elewator ma 17 pięter. Bezpośrednio za elewatorem (z tyłu) przy Kanale Dębickim są nowo wzniesione nabrzeża i magazyny portu drobnicowego.
Przy dobrej pogodzie widać stąd wielką przestrzeń jeziora Dąbskiego oraz znajdujące się nad nim przedmieście Dąbie. Przez lornetkę, a często i gołym okiem wyraźnie dojrzeć można wysoką wieżę kościoła w Dąbiu.
Panorama portu szczecińskiego widziana z Wałów Chrobrego jest wspaniała- Ruch statków, wielkie przestrzenie wodne, liczne kanały, nabrzeża uzbrojone w dźwigi — to obraz, który na zawsze pozostaje w pamięci. Ale czas, by udać się na statek. Schodzimy ku dołowi, by udać sie na Dworzec Morski, wybudowany przed kilku laty w północnej części Wałów Chrobrego.
Przy Dworcu Morskim na Odrze stoją statki pasażerskie, które odchodzą do Świnoujścia, Międzyzdrojów i innych portów polskiego wybrzeża. Stąd także odchodzą statki wożące turystów zwiedzających port szczeciński.

podobne:

Turystyczna Polska z bazą na wczasy nad mrzem.